Przejdź do treści
Strona główna » Czy trzeba osobiście odebrać świadectwo maturalne?

Czy trzeba osobiście odebrać świadectwo maturalne?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy trzeba osobiście odebrać świadectwo maturalne?

Po wszystkich przygotowaniach i w końcu po zdaniu egzaminu dojrzałości, przychodzi dzień, kiedy poznacie wyniki jak zdaliście maturę. W końcu możecie odebrać upragnione świadectwo maturalne i złożyć papiery na wybraną przez Was uczelnię wyższą. Czasami jednak zdarza się tak, że z różnych przyczyn nie możecie odebrać osobiście swojego świadectwa maturalnego, co w takim razie należy zrobić i czy w ogóle musicie coś robić?

Świadectwo maturalne jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym wynik jaki uzyskaliście podczas egzaminów maturalnych. Absolwenci, którzy zdali egzamin dojrzałości, otrzymują świadectwo maturalne oraz jego odpis.

W harmonogramie najbliższych matur – 7 lipca – uczniowie uzyskają informację o swoich wynikach. Możecie również sami to sprawdzić na stronie www.wyniki.edu.pl. To również termin odbioru świadectw maturalnych. Większość z Was, maturzystów odbiera świadectwa w miejscu zdawania egzaminu, czyli swojej szkole. Warunkiem otrzymania wszystkich dokumentów jest pisemne poświadczenie odbioru, dlatego warto zabrać ze sobą dowód osobisty.

Kto zatem może odebrać świadectwo maturalne?

Żadne rozporządzenie nie reguluje kwestii osobistego odbioru świadectwa maturalnego. Bywa tak, że jest to niemożliwe z przyczyn losowych np. plany wakacyjne pokryją się z tym jakże ważnym terminem. W takiej sytuacji pomocna może okazać się pełnoletnia, zaufana osoba, której przekażemy pisemne upoważnienie do odbioru dokumentów. Wystarczy jedynie deklaracja, zawierająca dane pozwalające na identyfikację upoważnionego.

Posiadając już fizycznie, w ręku świadectwo maturalne można dokonać zapisu na wybrane studia. Sfinalizować wcześniejszą, niepełną rejestrację, uzupełnić formularz o wyniki uzyskane na egzaminie, dodać scan świadectwa, jeśli taki jest wymóg uczelni.

Jak dostarczyć świadectwo na uczelnię?

Komplet dokumentów dostarczacie w terminie określonym przez uczelnie, po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu się na wybrany kierunek. Dokumenty dostarczacie za pośrednictwem poczty, kuriera lub scanem na etapie elektronicznej rejestracji. Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego uczelnie dokonują poświadczenia posiadanych kopii z doniesionym przez studenta oryginałem świadectwa.

Zastanawiacie się, w jakim mieście studiować? Zostać bliżej domu? Wybrać kierunek na odległej uczelni?

Każdy przyszły student zastanawia się w jakim mieście studiować? Czy wybrać studia na najbliższej uczelni? Czy porzucić dobrze znane sobie strony na rzecz wymarzonej uczelni i miasta na takie, które daje najlepsze perspektywy zawodowe?

Ponieważ podobne dylematy spędzają sen z powiek wielu z Was, zachęcamy wszystkich przyszłych studentów do zapoznania się z miastami akademickimi. Ich oferty skierowanej do nich, możliwości jakie dają poszczególne uczelnie, zapoznajcie się z informacjami rekrutacyjnymi, szczegółami związanymi z naborem, opiniami i komentarzami zarówno studentów jak i pracowników szkół wyższych.

Możemy Wam jedynie podpowiedzieć, że nasz rodzimy Poznań cieszy się opinią miasta, w którym znajdziecie prawie wszystkie kierunki jakie możecie studiować w Polsce. Uczelnie poznańskie to przede wszystkim tradycja, renoma i historia. Tu znajduje się 27 uczelni wyższych, gdzie można studiować na 348 kierunkach. W stolicy Wielkopolski znajdziecie uczelnie tj. uniwersytet, politechnika, uczelna ekonomiczna, przyrodnicza, medyczna, sportowa czy artystyczna, a także wiele niepublicznych szkół wyższych.

Mega fajną sprawą dla przyszłych studentów są wyszukiwarki uczelni, kierunków, typy studiów, których mnóstwo znajdziecie w internecie. Zachęcamy Was gorąco do zapoznania się z wszelkimi dostępnymi materiałami, jakie jesteście sobie sami znaleźć, aby nic nie umknęło waszej uwadze.