Przejdź do treści
Strona główna » E8 Ogłoszenie.

E8 Ogłoszenie.

Dlaczego warto dobrze napisać Ogłoszenie na egzaminie ósmoklasisty?

Bo perfekcyjnie napisane, dają aż trzy punkty na majowym teście z języka polskiego!!!

Perfekcyjnie napisane ogłoszenie musi zawierać wszystkie informacje, które chcecie komuś przekazać. Zachęcić taką osobę do reakcji lub przyjścia. Powinno zawierać takie elementy jak:

  • Tytuł i kto ogłasza,
  • cel ogłoszenia, czyli co i komu ogłaszacie,
  • data wydarzenia, a w niej powinny być zawarte takie elementy jak:
    • data, godzina,
    • konkretne miejsce wydarzenia, np. „Spotkanie odbędzie się w Klamerce na ul. Szkolnej 3”.
  • dwa argumenty zachęcające do wzięcia udziału w organizowanym wydarzeniu,
  • podpis.

A jak sprawić, żeby Wasz tekst był zauważony w gąszczu informacji, która zalewa rynek? Jakie warunki musi spełnić dobrze napisane Ogłoszenie, aby Wasz tekst został zauważony?

Postawcie na oryginalność i kreatywność! A przed napisaniem dobrze zastanówcie się co chcecie przekazać, jak chcecie to zrobić, cały czas pamiętając, aby ktoś naprawdę chciał na nie zareagować. Nie, “sztuka dla sztuki”, bo to w Waszym przypadku na niewiele się zda. I, zwróćcie także uwagę, aby przy pisaniu ogłoszeń nie używać zwrotów: zapraszamy, zachęcamy, będzie nam bardzo miło  - zarezerwujcie je dla zaproszeń w emocjonalnym tonie.

Warto za to wskazać przyszłym zainteresowanym, z jakiej okazji dzieje się wydarzenie, na które zapraszacie.

Ogłoszenia pisane na potrzeby egzaminu ósmoklasisty muszą także zawierać dwa argumenty . Tutaj postarajcie się o niebanalną treść, bo to tu jest miejsce na Waszą kreatywność. Pamiętajcie także o: Akapitach – są ważne! W tekście warto zawrzeć także dodatkowe informacje, o ile wymaga tego przyszłe wydarzenie np. czego się oczekuje od przybyłych (strojów z epoki czy ubioru formalnego, określonego kwiatka czy boomboxa). Na koniec: Nie zapomnijcie o podpisie! Na potrzeby egzaminu wystarczą trzy ostatnie litery alfabetu: XYZ, ale nie stawiaj po nim znaków interpunkcyjnych.

Niektóre przykładowe argumenty (pamiętajcie, że musicie przedstawić 2 argumenty na E8) jakie możecie wykorzystać do napisania Ogłoszenia:

  • poczęstunek po wydarzeniu,
  • możliwość rozmowy z gościem, zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia,
  • loteria lub zbiórka pieniędzy na…,
  • upominki, zakup książki z odręcznym autografem,
  • możliwość spróbowania/wykonania czegoś pod okiem specjalisty/ki,
  • możliwość poznania nowych osób,
  • szansa na świetne spędzenie wolnego czasu.

Zadania egzaminacyjne:

2022r: Napisz zaproszenie na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. Zachęć do uczestnictwa w tym wydarzeniu, używając dwóch argumentów.

2021r: Zredaguj zaproszenie na spotkanie z cyklu: Poznajemy filozofię. Zachęć koleżanki i kolegów do udziału w tym wydarzeniu, używając dwóch argumentów.

2020r: W Twojej miejscowości organizowane jest spotkanie z człowiekiem, który ma niezwykłą pasję. Zredaguj ogłoszenie, w którym zachęcisz mieszkańców do udziału w tym spotkaniu. Użyj dwóch argumentów. Nie cytuj sformułowań z arkusza.

Zasady ocenienia:

W ocenie wypowiedzi będzie brana pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.

*tabelka od Baba od polskiego – nauka języka polskiego.

TREŚĆ I FORMA

POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA

UWAGI

2 pkt treść zgodna z poleceniem, uwzględnione 2 argumenty; uwzględnionych 5 elementów dotyczących formy: kto ogłasza? komu ogłasza? co ogłasza? kiedy się odbywa? gdzie się odbywa?

1 pkt – łącznie nie więcej niż trzy błędy (językowe, ortograficzne, interpunkcyjne).

Jeżeli uczeń uwzględnia 5 elementów ogłoszenia, a podaje tylko jeden argument, w kryterium „Treść i forma” otrzymuje 1 punkt.

1 pkt treść zgodna z poleceniem, uwzględnione 2 argumenty; uwzględnione 4 elementy dotyczące formy: kto ogłasza? ORAZ/ALBO komu ogłasza? ORAZ/ALBO co ogłasza? ORAZ/ALBO kiedy się odbywa? ORAZ/ALBO gdzie się odbywa?

Kategorie „Treść i forma” oraz „Poprawność językowa” oceniamy rozłącznie.

0 pkt treść niezgodna z poleceniem ALBO treść zgodna z poleceniem, ale uwzględnione tylko 3 elementy dotyczące formy: kto ogłasza? ORAZ/ALBO komu ogłasza? ORAZ/ALBO co ogłasza? ORAZ/ALBO kiedy się odbywa? ORAZ/ALBO gdzie się odbywa?

0 pkt – łącznie cztery lub więcej błędów (językowych, ortograficznych, interpunkcyjnych).