fbpx
Przejdź do treści

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA dla dzieci, młodzieży, rodziców oraz osób dorosłych

 W życiu dzieci, młodzieży, rodziców czy osób dorosłych czasami mogą pojawić się trudności, z którymi nie zawsze umiemy sami sobie poradzić. Problemy wychowawcze, wątpliwości na temat rodzicielstwa czy trudności w porozumiewaniu się na linii: rodzic – dziecko; dziecko – dziecko, rówieśnik – rówieśnik – to tylko niektóre problemy z jakimi borykają się współczesne rodziny. Ważne jest, aby nie zostawiać problemów, mając złudną nadzieję, że powstała sytuacja rozwiąże się sama lub dzieci z nich wyrosną. Problemy pojawiają się wszędzie: w domu, w szkole, w przedszkolu, w relacjach z rówieśnikami. Warto, a nawet trzeba w takich momentach skonsultować się ze specjalistą, który pomoże poradzić sobie z tymi trudnościami. 

Jeśli coś cię niepokoi, nie wiesz lub nie umiesz poradzić sobie z emocjami swoimi/dziecka, masz trudność z utrzymaniem dobrego zachowania u dziecka lub masz inne problemy, z którymi chciałabyś/chciałbyś się podzielić, zapraszamy cię na indywidualne spotkania z psychologiem, w trakcie których: 

  • rodzice/osoby dorosłe mają możliwość opowiedzenia o trudnościach, podzielenia się wątpliwościami, zadania pytań,
  • przyjrzenia się problemom i uzyskania informacji o możliwościach poradzenia sobie z nimi. 

Forma takiej pomocy skierowana jest do wszystkich: dorosłych, rodziców, dzieci i młodzieży.  

Spotkania z rodzicami dzieci do 1. roku życia, mogą odbywać się w obecności dziecka. Spotkania z rodzicami dzieci starszych (powyżej 1. roku życia) odbywają się bez dziecka. Jeśli zaistnieje potrzeba, spotkania mogą zostać uzupełnione o wspólne spotkania z dzieckiem.  

Jak przebiega terapia starszych dzieci i młodzieży?  

Sesja terapeutyczna to ustalone wcześniej spotkanie dziecka, nastolatka i/lub rodzica z terapeutą. Pierwsze spotkanie konsultacyjne z psychologiem odbywa się z samymi rodzicami, celem zebrania dokładnego wywiadu dotyczącego rozwoju dziecka/nastolatka oraz określenie trudności i sposobu funkcjonowania dziecka/nastolatka.  

Kolejna wizyta to indywidualne spotkanie młodej osoby z psychologiem, podczas którego terapeuta poznaje dziecko, dzięki czemu pogłębiona zostaje diagnoza problemu. 

Po zdiagnozowaniu przez terapeutę specyfiki przejawianych przez dziecko/młodzież trudności, zostaje ustalony cel i plan terapii i jest to faktyczny początek sesji terapeutycznych. Sesje terapeutyczne przyjmują różną formę: może to być zabawa lub rozmowa (forma terapii ustalana jest w zależności od wieku pacjenta i specyfiki problemu). W sytuacji, kiedy dziecko odczuwa silny stres i dyskomfort, może być konieczna obecność opiekuna na pierwszych sesjach. Zazwyczaj jednak już po kilku spotkaniach dziecko czuje się na tyle pewnie i swobodnie, że z chęcią zostaje sam na sam z terapeutą. 

Czasami do rozwiązania problemu wystarczy kilka wizyt, ale zdarza się, że potrzebna jest dłuższa terapia. W niektórych przypadkach bywa tak, że problemy z dziećmi/nastolatkami są wynikiem trudności, jakie rodzice przeżywają w dorosłym życiu. Wtedy może być wskazane indywidualne spotkanie rodzica z psychoterapeutą lub terapia rodzinna.  

Terapia indywidualna dzieci i młodzieży obejmuje m. in.: agresję, brak motywacji, depresję, fobie, lęki, moczenie, nadmierną lękliwość, nieśmiałość, niezadowolenie: z siebie, ze swojego wyglądu i swoich osiągnięć, problemy: emocjonalne, szkolne i wychowawcze, trudności w relacjach z rodzicami i rówieśnikami, tiki, trudności związane z sytuacją rodzinną, np. rozwód rodziców, zmiana miejsca zamieszkania itp., uzależnienia, zachowania impulsywne, zaburzenia związane z odżywianiem oraz inne nie wymienione wyżej trudności.  

Spotkania z psychologiem obejmują od jednego do kilku/kilkunastu spotkań, w zależności od zdiagnozowanego problemu.

Zapraszamy do skorzystania z pomocy psychologa.